Leczenie naturalne zapalenia żołądka

Ból żołądka to powszechna dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. W dzisiejszych czasach jest to częsty problem, wynikający zarówno z przewlekłego stresu, jak i z objawów różnych chorób dotykających układ pokarmowy. Zioła bogate w substancje śluzowe stanowią naturalne wsparcie w przypadku stanów zapalnych przewodu pokarmowego, przewlekłego nieżytu żołądka oraz innych schorzeń związanych z żołądkiem.

Co to jest zapalenie żołądka?

Gastritis, znane również jako zapalenie żołądka, to stan, w którym błona śluzowa żołądka jest podrażniona i zapalona. Błona ta pełni istotną rolę w produkcji kwasu solnego oraz enzymów niezbędnych do trawienia pokarmu. W przypadku zapalenia żołądka, podrażniona błona śluzowa może wywoływać różnorodne objawy.

Istnieją dwa główne rodzaje zapalenia żołądka: ostrzejsze (ostre) i przewlekłe. Zapalenie żołądka ostrych jest zwykle wynikiem nagłego podrażnienia błony śluzowej, które może być spowodowane przez czynniki takie jak infekcje bakteryjne (najczęściej Helicobacter pylori), nadużywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne) lub silne stresy. Objawy mogą obejmować ból lub dyskomfort w nadbrzuszu, nudności, wymioty, zgagę i utratę apetytu. Ostra postać zapalenia żołądka często ustępuje po odpowiednim leczeniu i eliminacji czynnika wywołującego. Zapalenie żołądka przewlekłe jest długotrwałym stanem zapalnym błony śluzowej żołądka. Może wynikać z wielu czynników, takich jak przewlekłe zakażenie H. pylori, przewlekłe nadużywanie alkoholu, długotrwałe stosowanie niektórych leków, palenie tytoniu, stres czy autoimmunologiczne reakcje organizmu. Objawy przewlekłego zapalenia żołądka mogą być mniej wyraźne niż w przypadku postaci ostrych i obejmować ból brzucha, nudności, utratę apetytu, zgagę, niestrawność oraz uczucie pełności po jedzeniu.

Jakie są objawy zapalenia?

Pacjenci zgłaszają bóle odczuwane w środkowym nadbrzuszu. Ból żołądka, który promieniuje powyżej pępka, jest wynikiem podrażnienia zakończeń nerwowych i może mieć charakter pieczenia. Niektórzy pacjenci opisują silne kłucie w żołądku oraz uczucie bólu w okolicy „dołka”. Często towarzyszą im nudności i wymioty, które najczęściej występują rano lub do godziny po spożytym posiłku. Chorzy zauważają również utratę apetytu i skarżą się na odbijanie.

W zakażeniach spowodowanych Helicobacter pylori bardzo często długo nie odczuwa się żadnych dolegliwości, po czym występują ty[owe objawy przewlekłego zapalenia żołądka. W ostrym krwotocznym zapaleniu żołądka w wyniku powstania licznych nadżerek żołądka dochodzi do krwawienia, co objawia się smolistymi stolcami i fusowatymi wymiotami lub wymiotami z domieszką krwi.

Jakie są najczęściej stosowane zioła na zapalenie żołądka?

  • Liście i korzeń prawoślazu

Prawoślazowe przetwory mają właściwości łagodzące ból i podrażnienia śluzówek, redukują kaszel oraz ułatwiają odkrztuszanie poprzez rozrzedzenie wydzieliny i pobudzenie ruchów rzęsek w układzie oddechowym. Dodatkowo chronią błonę śluzową przewodu pokarmowego, łagodząc stan zapalny i ból brzucha w przypadku wrzodów, nadżerek i refluksu.

  • Kwiat ślazu dzikiego

Preparaty z kwiatów ślazu stosowane są jako środki łagodzące stany zapalne, osłaniające i zmiękczające. Można je podawać w podrażnieniach i stanach zapalnych śluzówki jamy ustnej, gardła, układu oddechowego i układu pokarmowego. Są skuteczne jako zioła na zapalenie błony śluzowej żołądka, ochraniając ją przed drażniącym wpływem kwasu solnego. 

  • Nasienie kozieradki

Nasiona i ekstrakty z kozieradki mają właściwości ochronne dla błony śluzowej żołądka. Dodatkowo, mogą być stosowane jako środek wzmacniający i odżywczy. Składniki zawarte w nasionach wykazują także działanie regulujące poziom cukru i cholesterolu we krwi, co sprawia, że są wartościowym dodatkiem do diety w przypadku chorób metabolicznych. Obecność saponin w surowcu przynosi korzyści przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne.

Dieta przy zapaleniu żołądka

W przypadku chorych na żołądek zaleca się stosowanie lekkostrawnej diety. Posiłki powinny być gotowane lub duszone, natomiast należy unikać smażonych potraw, które mogą nasilać dolegliwości. W diecie należy wyeliminować wszelkie ostre przyprawy oraz marynowane w occie przekąski. Te dodatki mogą zwiększać wydzielanie kwasu solnego w żołądku i pogłębiać objawy, takie jak silny ból żołądka po jedzeniu. Dieta powinna być zbliżona do stosowanej w przypadku refluksu żołądka. Należy unikać ciemnego pieczywa, kasz, czekolady, słodyczy oraz słodkich napojów.

Dieta przy zapaleniu żołądka zakłada przyrządzanie posiłków na bazie gotowanych warzyw i mięsa. Najlepsza będzie gotowana cielęcina, mięso z indyka. Dobrym rozwiązaniem będą zupy, zwłaszcza konsystencji kremu i przecieru z małą zawartością tłuszczu. Dolegliwości nie powinny się nasilać po białym pieczywie i jasnych makaronach.

Jeśli doświadczasz objawów sugerujących możliwe zapalenie żołądka, takich jak ból brzucha, zgaga, nudności lub utrata apetytu, istotne jest skonsultowanie się z lekarzem. Profesjonalista będzie w stanie przeprowadzić odpowiednie badania, na przykład badanie endoskopowe, w celu potwierdzenia diagnozy. Następnie będzie mógł zalecić odpowiednie leczenie, biorąc pod uwagę przyczynę i nasilenie objawów.

Udostępnij