Podróżowanie z medyczną marihuaną na wakacje

Dzisiaj poruszymy temat podróżowania z medyczną marihuaną. Jak pewnie wiecie, marihuana stosowana w celach medycznych stała się coraz bardziej popularna w ostatnich latach, ze względu na jej potencjalne korzyści terapeutyczne. Jednak podróżowanie z medyczną marihuaną może wiązać się z różnymi regulacjami i wymaganiami prawno-medycznymi, które trzeba uwzględnić.

Bezpieczne podróżowanie z marihuaną po Polsce wymaga posiadania ze sobą wydrukowanej recepty, faktury imiennej potwierdzającej zakup leku, zaświadczenia o leczeniu oraz leku w opakowaniu aptecznym.

Jeśli planujesz wyjechać do krajów Unii Europejskiej lub podróżować poza Unię Europejską, potrzebujesz dodatkowego dokumentu wywozu, który zostanie uwierzytelniony przez właściwego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego lub główny inspektorat farmaceutyczny. Proces ten może potrwać około 14 dni, dlatego ważne jest, aby rozpocząć go odpowiednio wcześniej.

Różnica między strefą Schengen, a strefą poza Schengen

W przypadku podróży z medyczną marihuaną istnieje różnica między dokumentem wywozu do krajów strefy Schengen, a dokumentem wywozu poza tę strefę. Istotną różnicą jest to, że dokument wywozu do krajów unijnych wymaga podpisu lekarza, podczas gdy w przypadku podróży poza Unię, jak na przykład do Wielkiej Brytanii, podpis lekarza nie jest wymagany. Ta różnica ma duży wpływ na czas uzyskania dokumentów, dlatego ważne jest, aby rozpocząć proces ich uzyskiwania odpowiednio wcześnie, nie wcześniej jednak niż 30 dni ponieważ dokument utraci ważność.  Ponadto dokument wywozu poza strefę Schengen musi zostać podpisany w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym, a dokument dotyczący Unii Europejskiej w Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym.

Jakie dokumenty potrzebujesz?

Każdy pacjent korzystający z terapii konopnej i planujący opuścić kraj musi posiadać komplet dokumentów, w tym:

  • Wydrukowaną receptę na lek: Konieczne jest posiadanie wydrukowanej recepty na medyczną marihuanę, którą wystawił uprawniony lekarz. Recepta powinna zawierać informacje dotyczące dawkowania, czasu trwania terapii i innych istotnych szczegółów.
  • Fakturę imienną potwierdzającą zakup leku: Należy zachować fakturę imienną, która potwierdza legalny zakup medycznego produktu z marihuaną. Faktura powinna zawierać dane osobowe pacjenta oraz informacje dotyczące producenta, dawki i rodzaju produktu.
  • Urzędowo poświadczony dokument wywozu leku: Wymagany jest dodatkowy dokument wywozu leku, który zostanie urzędowo poświadczony przez właściwego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Każdy dokument wywozu obejmuje określony okres do 30 dni, i należy uzyskać osobny dokument na każdy taki okres podróży.
  • Lek w oryginalnym opakowaniu aptecznym: Ważne jest, aby medyczna marihuana była przechowywana w oryginalnym opakowaniu aptecznym z prawidłowymi etykietami producenta. Opakowanie powinno jednoznacznie identyfikować zawartość i przeznaczenie leku.

Na każde 30 dni trwania podróży wymagany jest osobny dokument wywozu leku, umożliwiający wywóz medycznego produktu z marihuaną.

Jeśli przyjmujesz dwa różne leki medyczne i planujesz podróż dłuższą niż 30 dni, będziesz potrzebować oddzielnych dokumentów wywozu dla każdego z leków. Oznacza to, że jeśli podróż trwać będzie na przykład 60 dni, będziesz potrzebować łącznie 4 dokumentów wywozu. Dwa dla każdego z leków.

Jaką ilość leku możesz zabrać ze sobą? 

Podczas podróży można mieć przy sobie dokładnie tyle medycznego suszu, ile wynika z dawkowania wskazanego na recepcie, pomnożonego przez ilość dni podróży, wyjazdu lub pobytu za granicą.

Na przykład, jeśli na recepcie przepisana jest dawka 0,5 g raz dziennie, a wyjeżdżasz na 12 dni, to możesz zabrać ze sobą maksymalnie 6 gramów suszu medycznego.

Gdzie NIE możesz zabrać leku w krajach europejskich? 

Medyczna marihuana jest nielegalna w takich krajach, jak:

  • Albanii
  • Białorusi
  • Bośni i Hercegowinie
  • Rosji
  • Serbii
  • Słowacji

Warto zauważyć, że przepisy dotyczące medycznej marihuany mogą się różnić w poszczególnych krajach i mogą ulegać zmianom. Ważne jest zawsze sprawdzenie aktualnych przepisów w danym kraju przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z medycznym użytkiem marihuany.

Adresy Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych:

Główny Inspektorat Farmaceutyczny

w Lublinie

w Poznaniu

w Bydgoszczy

w Gdańsku

w Gorzowie Wielkopolskim

w Katowicach

w Kielcach

w Krakowie

w Warszawie

w Łodzi

w Olsztynie

w Opolu

w Białymstoku

w Rzeszowie

w Szczecinie

we Wrocławiu

Podsumowanie

Przewóz medycznej marihuany za granicę Polski wymaga posiadania kompletnego zestawu dokumentów. Są to: wydrukowana recepta, faktura imienna, urzędowo poświadczony dokument wywozu oraz lek w oryginalnym opakowaniu aptecznym. Ważne jest również uzyskanie osobnego dokumentu wywozu na każde 30 dni trwania podróży. Przed podróżą należy skonsultować się z lekarzem i sprawdzić obowiązujące przepisy dotyczące importu medycznego produktu z marihuaną do konkretnego kraju docelowego. Pamiętaj, że bez odpowiednich dokumentów podróżowanie z medyczną marihuaną może być nielegalne i prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji prawnych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej koniecznie obejrzyj film o podróżowaniu z medyczną marihuaną!

Udostępnij